U Briselu se danas održava još jedan sastanak na najvišem političkom nivou na kome učestvuju predsednik Srbije Aleksandar Vučić, prištinski premijer Aljbin Kurti, a posreduju mu evropski zvaničnici – šef EU diplomatije Đuzep Borelj i izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak.
Foto: AP/ Visar Kryeziu, A. Dimitrijević, Shutterstock, Tanjug/ Zoran Žestić / Ringier
Kako je ranije najavljeno iz Evropske službe za spoljne poslove (EEAS), Borelj i Lajčak imaće najpre odvojene sastanke odvojene sastanke sa Vučićem i Kurtijem od 15 sati, nakon čega bi trebalo da dođe i do zajedničkog, trojnog sastanka.
Pet tema na sastanku
Evropska služba za spoljne poslove najavila je pet tema o kojima se razgovara:
- Razmotriće se šta je do sada postignuto u dijalogu pod vođstvom Borelja
- Fokus će biti na putu za napredak u dijalogu Beograda i Prištine
- Razgovaraće se o svim hitnim pitanjima u okviru dijalogu
- Evropski put biće u potpunosti vezan za napredak u dijalogu
- Glavni prioritet je da se počne sa primenom Ohridskog sporazuma
Razgovor sa Mišelom i Varheljijem
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas u Briselu i sa predsednikom Evropskog saveta Šarlom Mišelom.
Foto: European Union / Ustupljene fotografije
Takođe, razgovarao je i sa evropskim komesarom za susedsku politiku i proširenje Oliverom Varheljijem.
Foto: EBS/ JENNIFER JACQUEMART / Tanjug
Vučić u Briselu
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić već se nalazi u Briselu, gde razgovara sa evropskim zvaničnicima.
On je već razgovarao sa generalnim direktorom Direktorata Evropske komisije za susedstvo i pregovore o proširenju Gertom Janom Kopmanom.
– Posebna tema razgovora bili su i koraci koje Srbija treba da preduzme u ostvarivanju svoje reformske agende, kao i primeni plana rasta EU za Zapadni Balkan, a sve u cilju približavanja jedinstvenom tržištu EU – naveo je Vučić na svom Instagram nalogu.
Lajčak: Sve je spremno
Uoči još jedne runde dijaloga u Briselu oglasio se i Lajčak, koji je izrazio nadu da će Vučić i Kurti doći na novu rundu dijaloga u Briselu “sa vizijom i političkom hrabrošću” koja je, kako je rekao, potrebna da bi se dve strane približile evropskoj budućnosti.
– Posetio sam Kosovo i Srbiju kako bih razgovarao o svrsi ovog sastanka – da se sagledaju dostignuća i planiraju naredni koraci, naročito u vezi sa primenom Sporazuma o putu ka normalizaciji – poručio je Miroslav Lajčak.
Naveo je i da je sve spremno za današnji sastanak.
Lajčak je rekao i da je Zajedinica srpskih opština (ZSO) dogovorena mnogo pre njegovog vremena i sporazuma u Ohridu, i da je ona ključna za normalizaciju odnosa. Kako je rekao, formiranje ZSO je navedeno i u Briselskom sporazumu iz 2013. i 2015. godine.
Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je uoči nove runde razgovora u Briselu da je Srbija spremna da napravi ”kompromis” u vezi sa Kosovom i Metohijom, ali tako da nijedna strana ne bude ”apsolutni pobednik” niti ”apsolutni gubitnik”.
– Spremni smo da pravimo dogovore i kompromise, kompromise koji znače da nijedna strana nije apsolutni pobednik ili apsolutni gubitnik. Sve drugo ne može da ima dugoročnu održivost – rekao je Vučević u intervjuu za agenciju AFP.
Autorska prava Blic / Tekst / Slika / Video /