in

Poslanici nastavljaju raspravu o Deklaraciji i ostalim tačkama

Poslanici Skupštine Srbije danas nastavili su načelnu raspravu o Deklaraciji o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda i ostalim tačkama dnevnog reda. Međutim, u fokusu je kao i juče, iako nije na dnevnom redu, rasprava o litijumu i projektu “Jadar”. Rasprava je počela oko 10 sati, a na dnevnom redu je 60 tačaka.

Foto: Rade Prelić / Tanjug

.

Šef poslaničke grupe SNS Milenko Jovanov naglasio je da eksploatacije litijuma neće biti, ukoliko ne bude zaštićena životna sredina. On je, obraćajući se posle izlaganja poslanika Zeleno-levog fronta Radomira Lazovića, rekao da opozicija kaže da “ova vlast nije u stanju da organizuje eksploataciju litijuma” i da su i sada protiv tog projekta, kao što su bili i protiv drugih velikih projekata.

– Ovi ljudi su bili protiv izgradnje puteva, izgradnje pruga, ovaj čovek se tukao s policijom na nasipima, ovaj čovek je ometao izgradnju mosta u Novom Sadu, oni su protiv izgradnje brzih saobraćajnica i najzad oni su bili žestoko protiv izgradnje hrama Srpske Pravoslavne Crkve u Novom Sadu, zajedno sa ovim lažnim patriotama – rekao je Jovanov.

Šef poslaničke grupe Zeleno-levog fronta Radomir Lazović je rekao da će ta stranka pripremiti svoju deklaraciju o ugroženim interesima građana koja će se, kako je rekao, baviti pre svega socijalno-ekonomskim pravima ljudi, da žive u dostojanstvenom društvu koje im ne truje vazduh, gde voda i zemljište nisu zagađeni.

Poslanik Narodnog pokreta Srbije Đorđe Stanković rekao je da se ta stranka zalaže za zabranu eksploatacije litijuma i insistiraju da se takva zabrana usvoji u parlamentu.

– Važnu stvar ste rekli, da li će trpeti ovo zagađenje i vašu decu? Pa hoće. I tu leži glavna tragedija svega ovoga – tvrdio je Stanković.

Polemike i replike

Početak današnjeg zasedanja obeležile su replike i polemika povodom jučerašnje rasprave. Kako je juče najavila predsednica parlamenta Ana Brnabić završavajući sednicu, za repliku se javilo više poslanika.

Jedan od njih, šef poslaničke grupe koalicije NADA Miloš Jovanović zahvalio je Brnabić što je održala reč, ali je ocenio da replika posle 15 sati nema mnogo smisla, tim pre što u sali nije ministar Ivica Dačić kome želi da odgovori.

Dačić je juče u raspravi rekao da što se Deklaracije tiče “nama treba mnogo čvršća i jača Deklaracija o nacionalnim interesima, a u tome se pola vas ovde zaista zalaže za ono što je (Zdravko) Ponoš rekao da se prizna Kosovo, a pola bi htelo i do skoro je imalo u svom programu kao što je DSS, zalaganje za veliku Srbiju”. Dačić je rekao da je to bilo do skoro, dok nije došao Miloš Jovanović.

.

Foto: Rade Prelić / Tanjug

.

Jovanović je reko da će sačekati da Ivica Dačić dođe, da bi mogao da mu kaže šta ima.

Šef poslaničke grupe DS Zoran Lutovac je takođe želeo da odgovori Ivici Dačiću. On je na njegovo pitanje kako je moguće da se u vreme bivše vlasti nije govorilo o opasnostima i rizicima od kopanja litijuma rekao da je u to vreme Rio Tinto dobio dozvolu za istraživanja, a ne za eksploataciju.

Potpredsednica Narodne skupštine i šefice poslaničke grupe SPS Snežana Paunović poručila je poslanicima da je Ivica Dačić došao u skupštinu i da će da im odgovori.

– Evo na početku današnjeg zasedanja imaju mogućnost da shvate da kad nema Ivice Dačića, socijalista, vladajuće većine, vi ne biste imali ni agendu oko koje ćete se okupiti ili bar probati da budete interesantni – rekla je Paunović.

Vučević o Deklaraciji

Premijer Miloš Vučević rekao je juče tokom prvog dana zasedanja predstavljajući poslanicima Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, da ona predstavlja temelj nacionalne politike, dodajući da su svi ključni činioci bili uključeni u njenu izradu.

Miloš Vučević

Foto: Rade Prelić / Tanjug

Miloš Vučević

Prema njegovim rečima, u Deklaraciji se navodi da srpski narod predstavlja jedinstvenu celinu, da postoji neophodnost održavanja Svesrpskog sabora jednom u dve godine, kao i da će se realizovati proces nacionalnog pomirenja.

Deklaracija je usvojena 8. juna na Svesrpskom saboru u Beogradu, a u skupštini Republike Srpske 2. jula.

(Tanjug)

Autorska prava Blic / Tekst / Slika / Video /